Nasze miasto zwycięzcą konkursu „Gmina przyjazna rodzinie 2018”

W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w konkursach „Gmina przyjazna rodzinie 2018” oraz „Przyjaciel rodziny 2018”. Tegorocznym zwycięzcą konkursu „Gmina przyjazna rodzinie 2018” został Sosnowiec.

 

Miasto zostało wyróżnione za inicjatywę „Sosnowiec – grunt to rodzina”, a w szczególności za działania podejmowane w ramach Pakietu Mieszkańca.

– Chcemy docenić wysiłki samorządów, które w ramach zadań własnych, ale i poszerzanych o wiele dodatkowych działań realizują wzniosłe i potrzebne inicjatywy na rzecz rodziny. Dzisiaj uhonorujemy najlepszych z najlepszych, tych, którzy mieli odwagę robić rzeczy piękne na terenie swoich miast i gmin. Każde działanie podejmowane na terenie nawet jednej tylko jednostki samorządu terytorialnego ubogaca cały region – powiedziała Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Nagroda trafiła do naszego miasta za działania podejmowane w ramach Pakietu Mieszkańca, a w szczególności:

– kierowane do rodziców z małymi dziećmi, umożliwiające im godzenie ról społecznych z zawodowymi, w tym: rozbudowę i zwiększenie miejsc w żłobkach oraz finansowanie kosztów usługi opiekuńczej świadczonej przez nianie;

– kierowane do rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, w tym: jednorazowe świadczenie pieniężne dla rodziców, których dzieci rozpoczynają naukę w klasie I szkoły podstawowej;

– związane z profilaktyką zdrowotną kierowane do rodzin z dziećmi oraz rodzin z problemem niepłodności, w tym: dofinansowanie do programu profilaktyki rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży; – kierowane do wszystkich rodzin, w tym: utworzenie Ogrodu Jordanowskiego, basenu rehabilitacyjnego i otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki;

Śląskie dla rodziny - fot. BP Urząd Marszałkowski

Śląskie dla rodziny – fot. BP Urząd Marszałkowski

– kierowane do rodzin wymagających wsparcia w prawidłowym realizowaniu zadań rodzicielskich, w tym: za realizację projektów „Schronienie na lata to dom, mama i tata” oraz „Rodzina działaniami silna”;

– kierowane do rodzin pragnących wsparcia w aktywnej integracji społeczności lokalnych, w tym za otwarcie świetlicy środowiskowej.

W imieniu wszystkich, którzy na co dzień pracują przy wdrażaniu wspomnianych wcześniej programów i wszelkiego typu udogodnień serdecznie dziękuję za przyznaną nagrodę. Zawsze cieszy fakt, gdy to co robimy jest doceniane. Dla samorządu sosnowieckiego będzie to kolejny bodziec do dalszej pracy na tym polu. Zresztą mamy całą gamę kolejnych pomysłów, które w ramach pakietu mieszkańca będziemy realizować.

Skomentuj wpis

Szanowni Państwo, chciałbym żeby ten serwis był dla nas narzędziem nieustającego kontaktu. Z jego pomocą będę się przed Państwem rozliczał z mojej pracy dla miasta i informował o ważnych wydarzeniach oraz inicjatywach.
Arkadiusz Chęciński